Адаптація.Адаптація першокласників до умов навчання у школі.

Date: 9 лютого 2021 о 09:36
124 view

Початок навчання в школі – це складний момент в житті дитини. Це пов`язано з новим типом стосунків з оточенням (дорослими та ровесниками), новим видом діяльності (навчанням),появою нових обов`язків та зміною в режимі. Процес адаптації дитини до навчання в школі залежить від багатьох факторів. Це і загальна готовність дитини до навчання в школі, і стан ії здоров`я, і наявність у дорослих,що працюють з дитиною,знань про психологічні особливості дітей даного віку, та прояви шкільного неблагополуччя. Особливість цього періоду зумовлена також іншими психологічними та особистісними змінами.
Для попередження можливих негативних явищ на цьому етапі,та виявлення труднощів адаптації,шкільним психологом А.І. Ляхар проведено спеціальне психологічне дослідження. Метою дослідження було виявлення загальних зон труднощів у адаптації першокласників до навчання в школі.
Для дослідження використані такі методи:
1. Спостереження за учнями під час уроків та перерв.
2. Анкета для оцінювання рівня шкільної мотивації й адаптації.
3. Анкета для батьків першокласників.
Загальна кількість дітей, які приймали участь в анкетуванні – 19 осіб, батьків – 17 осіб.
Відповідно до загальних результатів дослідження:
Високий рівень адаптації мають 24,5% опитуваних. Ці діти швидко адаптувалися до школи, навчання, швидко влилися в колектив, освоїлися в школі, набули друзів в класі, у них майже завжди гарний настрій, вони доброзичливі, сумлінно і без напруги виконують всі вимоги вчителя.
Середній рівень адаптації у 29,9% досліджуваних. Учні позитивно ставляться до школи, вимоги вчителя сприймають адекватно, навчальний матеріал засвоюють легко, уважно слухають вказівки, пояснення вчителя, виконують доручення без зовнішнього контролю, виявляють великий інтерес до навчальної роботи, старанні, готуються до всіх уроків, займають в класі високе статусне становище.
Зовнішня мотивація переважає у 23,6% респондентів. Позитивне ставлення до школи, але школа цікавить таких дітей здебільшого позаурочною діяльністю. Такі діти досить добре почуваються в школі, однак відвідують її переважно заради спілкування з друзями та вчителями. Їм подобається почуватися учнями, мати гарний портфель (рюкзак), ручки, зошити. Пізнавальні мотиви в таких дітей сформовані меншою мірою, тому навчальний процес їх цікавить недостатньо.
Низький рівень мають 16,9% досліджуваних. Ці діти мають тривалий період адаптації, період невідповідності їхньої поведінки вимогам школи затягується: діти не можуть прийняти ситуацію навчання, спілкування з учителем, дітьми. Як правило, ці діти зазнають труднощі в засвоєнні навчальної програми.
Дезадаптованих 5,2% опитуваних. Діти, в яких соціально-психологічна адаптація пов'язана із значними труднощами. Вони не засвоюють навчальну програму, у них проявляються негативні форми поведінки, різкий прояв негативних емоцій. Постійні неуспіхи в навчанні, відсутність контакту з вчителем створюють відчуження і негативне відношення однолітків.
Отже,в цілому рівень адаптації до навчання у школі у більшості першокласників на достатньому рівні. Учні, які мають низькі показники досліджуваних аспектів потребують подальшого супроводу з боку вчителів, батьків та психолога.